logo

תיכון צפיתbanner for chat2banner for press

תיכון שש שנתי: ז' עד יב' כ-1060 תלמידים

בחטיבת הביניים: 6 כיתות בכל שכבה

בתיכון: 5 כיתות בכל שכבה

כיתה קטנה: אין

כיתות ייחודיות בתיכון: מב"ר

מקצועות העשרה בחטיבה: פרוייקט אדם וטבע (פרטים בהמשך)

מגמות בתיכון: 14 מגמות שונות - תזונה,  חינוך  גופני, תאטרון, אמנות, ביולוגיה, פיזיקה, מחשבים, כימיה, ספרות, היסטוריה, מדעי החברה, גיאוגרפיה וערבית.

במה בית הספר רואה את הייחודיות שלו

לימודים:

  • אדם וחברה – פרויקט ייחודי ניסיוני שבו מחנכים מלמדים את כל מקצועות רבי המלל במקביל עם המורה המקצועי, כלומר שני מורים בכיתה ביחד. הרעיון המרכזי בפרויקט "אדם וחברה" הוא שכל שלושה שבועות מתמקדים בנושא אחר. מעלים לתלמידים שאלה המכונה "שאלה פוריה" ודנים בנושא בכל המקצועות. לדוגמה: "מה הופך אדם למנהיג" – בתנך מלמדים על משה רבנו, בתרבות ישראל מלמדים על מנהיגים בעולם היהודי וכו'. בתום כל נושא עושים שבוע פרויקט והתלמידים עושים עבודת חקר ומציגים אותה.

ביטוי אישי / חינוך חברתי

  • מסיבות – בצפית מתקיימות 6 מסיבות כל שנה. אין הכוונה למסיבות ריקודים בהן הדי.ג'יי מרקיד את המבלים אלא במסיבות תוכן בהם יש מופעים מושקעים מאוד שהתלמידים מעלים. זוהי מסורת ארוכת שנים והדרך שהמסיבות מתנהלות תיכון צפיתיוצרת מצויינות חברתית. למה הכוונה ? לכל מסיבה יש מפיקי-על שאלו הם תלמידים מהשכבות הבוגרות יותר שנבחרים על ידי התלמידים והמורים. הם אלו שמנתבים את אלו שמתחתיהם. בשכבה השנייה של ניהול והפקת המסיבה יש תלמידים שאחראים על תחומים מסוימים – תפאורה, משחק וכו'. ןמתחתם יש את אלו שעושים את העבודה. העבודה על המסיבה מאוד מחזק את הביטחון העצמי של תלמידים ונותן להם ביטוי אישי. כאן מדובר לא רק על תלמידים חזקים בלימודים אלא גם על תלמידים שאינם חזקים בלימודים. הצוות החינוכי בצפית רואה במסיבות האלו ובתהליך שעוברים התלמידים שמארגנים את המסיבות את אחד האפיקים החינוכיים החשובים ביותר במהלך שנות הלימודים בחטיבה ובתיכון.
  • הנושא במשותף – בעקבות אירוע משמעתי בבית הספר נערך תהליך חינוכי שהחל בשיחות עם הורים ביישובים השונים ובסופו של דבר תלמידים משכבה יא'-יב' לקחו על עצמם להוביל סמינר שנקרא "תרבות אחרת". בסמינר הזה הם מעבירים  פעילויות שונות בפרק זמן מסוים ובסופו של הסמינר שהם מעבירים נוצר "תוצר". התוצר הוא מגילה שנכתבת על ידי התלמידים ובכל שנה מוסיפים למגילה פרק על מה שעניין את התלמידים באותה שנה ועל הנושא שבו הם עוסקים באותו סמינר. הנושא הראשון שבו עסקו ושנכתב באותה מגילה הוא "איך אנחנו רוצים שהתרבות תהיה". התלמידים לומדים את זה כנושא משותף, והמטרת העל בסופו של דבר היא להצמיח בני אדם שלוקחים אחריות ומשנים דברים שמפריעים להם.

הפנימיה

הפנימיה בצפית פתוחה לתלמידי כיתות ט' עד יב' הלומדים במוסד החינוכי צפית. הפנימיה פועלת 3 ימים בשבוע ומיועדת לתלמידי התיכון שרוצים לחיות חיים יותר עצמאיים ועם יותר תוכן חברתי/חינוכי.

בפנימיה 4 קבוצות על פי גיל והמדריכים הם חברי תנועת הבוגרים של "השומר הצעיר". כל קבוצה חיה בבית משלה והמבנים נמצאים בתוך בית ספר צפית.

חניכי הפנימיה מתחלקים לוועדות שונות והם אלו שיוצרים את התרבות במקום הכוללת אירועים בנושאים שונים כגון טורנירי ספורט, ערבי במה, ערבי דיון ושיחה ועוד. חניכי הפנימיה הם גם אלו שמבשלים את ארוחות הערב (על פי תורנות) ואף קובעים מה יהיה התפריט על פי סל תקציב שהם מקבלים.

בנוסף, פעם בשבוע, חניכי הפנימיה עובדים ומרוויחים כסף לטובת חברת הנעורים. מקומות העבודה הם תל צפית, חממה או המאפייה.

התכנית החינוכית היא 4 שנתית ומועברת על ידי מדרכי הקבוצה.

 מאתר בית הספר: כתבו עליהם/תעודות הצטיינות וכו'

בית הספר צפית קיבל מכתב מהרמטכ"ל על כך שהוא נכלל ברשימת בתי הספר המצטיינים בנכונות בוגריהם לשרת שירות משמעותי 

פנימית צפית

בצה"ל בכלל ובמסלולי השירות הקרבי ומסלולי הפיקוד בפרט.

מקום שני בחידון סובב ישראל - התלמיד יובל בורוביץ הגיע למקום שני בחידון הארצי בגיאוגרפיה והסביבה בשנת 2013.

לפני מספר שנים נערך איזהשהוא סקר של משרד החינוך היחד עם אחד העיתונים ונקבעו בו קריטריונים למצויינות אשר מבוססים לא רק על ציונים אלא על ערכים כגון קבלה של כלל תלמידים, יחס לתלמידים חלשים, אי ניפות ציוני מגן וכו' וצפית היה בעשירייה הראשונה. וכך נכתב על בי הספר:

את העשירייה הראשונה סוגר מקיף צפית שבכפר מנחם, תיכון שבו הריח של ארץ-ישראל הישנה עדיין נישא באוויר.  לילדים שמגיעים לשם לא קוראים תלמידים. הם "חניכים". 

"כשאני מסתכל עליהם אני לא רואה אנשים שבאו ללמוד, אלא חבר'ה צעירים שבאים להתחנך", אומר המנהל. "אנחנו בית ספר קטן ומשפחתי, והיחס האישי הזה נותן את אותותיו".  לכיתות אין מספרים, והן מסודרות לפי שמות: ירדן, שקד וענבל.  "נכון שזו כיתה, אבל השם נותן לה זהות חינוכית", מסביר המנהל.  מי שצריך הוכחה לכך שבית הספר הזה הוא מקום שהילדים אוהבים לבוא אליו, מקבל אותה בדמות המספרים שמצביעים על 50 אחוז מהתלמידים שבוחרים בהתנדבות, להתגורר במהלך לימודיהם בפנימייה. 

  כפר הנוער כנות