מדריך טיניטוס - תשובות לשאלות בנושא טיניטוס
 

healthy ear tinnitus patientמה מרגיש אדם שסובל מטיניטוס?

האם יש כמה סוגים של טיניטוס, ואם כן - איזה?

האם הטיניטוס יכול לעבור לבד? ואם כן, אצל מי ומתי?

כיצד אפשר לדעת ממה נגרם הטיניטוס ומה החשיבות של איבחון יסודי?

מה היתרונות והחסרונות של הטיפולים השונים לטיניטוס ואיך להחליט במה לבחור?

האם הטיפולים הקיימים מיועדים רק להקלה על הסימפטומים או שיש גם טיפולים מרפאים? 
 

מה זה טיניטוס?
המושג טיניטוס מתייחס לרעש ששומעים בראש או באוזן ומתבטא בצלצולים, צפצופים, רישרוש וכן הלאה. הרעש לא מגיע מהסביבה החיצונית ומקורו בגוף.

האם טיניטוס מוגדר כמחלה?
טיניטוס הוא לא מחלה אלא סימפטום. מדובר למעשה בקולות שמגיעים מהגוף עצמו והסבל שנגרם לאדם יכול להיות תוצאה של גורמים רבים.

יש סיכוי שהטיניטוס ייעלם בלי טיפול?

יש מחקר מעניין העוסק בשאלה הזו שנעשה בצה"ל בקרב מאות חיילים שסובלים מטיניטוס.  
כאן אפשר לקרוא על המחקר: טיניטוס – סיכויי החלמה  

איך מאבחנים טיניטוס?

הרופא לוקח היסטוריה רפואית מדוקדקת, מבצע בדיקה פיזית ושולח לבדיקות עזר רלוונטיות כדי לנסות ולאתר את הגורם או הגורמים לטיניטוס.

איזה בדיקות עזר נהוג לעשות?

האדם שמתלונן על טיניטוס יעבור בדיקות שמיעה ובדיקות עזר אחרות כגון: ABR , בדיקת הדמייה וכד'.

plugged earמה יכול לגרום לטיניטוס?

קיימים גורמים רבים לטיניטוס. חלקם הקטן קשור לתחום האף אוזן וגרון כמו: מחלות הקשורות לאוזן הפנימית, חסימה של שעווה באוזן וגידול במערכת השמע (נאורומה אקוסטית). גורמים נוספים יכולים להיות תרופות, מפרצת מוחית והפרעות מטאבוליות שונות.

איזה סוגי טיניטוס יש?

נהוג לחלק את סוגי הטיניטוס ל-2: (1) טיניטוס סובייקטיבי - שאותו שומע רק החולה (קיים אצל רוב החולים). (2) טיניטוס אובייקטיבי - שאותו יכול לשמוע הרופא באמצעות מכשירים רפואיים. שמות נוספית לטיניטוס אובייקטיבי הם טיניטוס פולסטילי, טיניטוס הולם או טיניטוס פועם.

האם ניתן לטפל לטיניטוס כאשר המומחה לאף אוזן וגרון לא מצא גורם?

מאחר וטיניטוס עלול להיות קשור לפגיעה במערכות רבות בגוף, האבחון יכול להיות מורכב. כאשר הבדיקות אצל רופא עם מומחיות באף אוזן וגרון תקינות, כדאי לבדוק תחומים נוספים שלא קשורים לאוזן ועלולים לגרום לטיניטוס. 
לחצו לקריאה על גורמים רפואיים נוספים לטיניטוס: טיניטוס והפרעות מטאבוליות

באילו מקרים טיניטוס עלול להיות מסוכן?

חשוב לדעת שברוב המקרים טיניטוס אינו מעיד על בעיה מסכנת חיים. במקרים נדירים יחסית, טיניטוס יכול להיות סימפטום של מצב חמור כגון גידול או מפרצת במוח ולכן חשוב לפנות לבירור מקיף אצל מומחה לרפואת אף אוזן וגרון שאליו ניתן להגיע דרך כל קופות החולים.

מתי אדם בריא שומע טיניטוס?

יש לדעת שטיניטוס הוא למעשה תופעה רגילה שקיימת אצל כל אדם. בדרך כלל אנו לא מבחינים בקולות אלה בגלל המיסוך של הקולות בסביבה ולכן אם אדם בריא ישהה בחדר האטום לצלילים, הוא ישמע טיניטוס. שעווה או נוזלים באוזן, שחוסמים את קולות המיסוך מהסביבה – עלולים לגרום לאדם לשמוע טיניטוס.

כמה אנשים בישראל סובלים מטיניטוס?

ההערכה היא שאצל 1.2 מליון ישראלים יש מטיניטוס. אצל רובם מדובר בטיניטוס סובייקטיבי, בדרגה קלה עד בינונית וכ- 40 אלף מתוכם סובלים מטיניטוס שמפריע לחייהם באופן משמעותי.

למי מיועדים טיפולים מקלים להפחתת הרעש של הטיניטוס?

הטיפולים המקלים או הסימפטומטים מיועדים בעיקר לאנשים עם טיניטוס קל עד בינוני (רוב הסובלים). טיפולים אלה כוללים: מכשירי מיסוך, ביופידבק, היפנוזה, CBT ומכשירי TRT.אמנם הטיפולים הללו לא מעלימים את הטיניטוס אבל בהחלט יכולים להקל.

האם יש שיטות להקלה על הטיניטוס שאפשר ליישם לבד?

לפני מתן תשובה לשאלה זו, יש לדעת שמערכת השמיעה היא אחד מהמנגנונים הביולוגיים הרגישים ביותר בגוף האדם ומושפעת מאוד מגורמים נפשיים ו/או פיזיולוגיים.1. ההמלצות הכלליות הן להמנע מרעש מוגזם, הפחתה של חומרים עם השפעה עצבית כמו ניקוטין וקפאין, הפחתת צריכת המלח, שמירה על לחץ דם תקין ופעילות גופנית מסודרת.2. דבר נוסף שאפשר לעשות הוא להוריד מהאינטרנט קולות ממסכים למכשיר הנייד או לנגן מוזיקה שישמש למקומות שקטים ולשינה.

איזה טיפולים מרפאים יש כיום?

הטיפולים המרפאים בתחום האף אוזן וגרון ניתנים למצבים ספציפיים. לדוגמא טיפול בדלקת או זיהום שגרמו לטיניטוס, ליקויים של זרימת דם בגולגולת, הסרת גידול במערכת השמיעה והסרת שעווה באוזן.   גישה רפואית נוספת שמטרתה ריפוי, ניתנת ע"י ד"ר שמש מבית חולים הדסה. גישה זו מתמקדת באיתור וטיפול בליקויים מטאבוליים שמונעים רגנרציה של מערכת השמיעה ושווי המשקל.

התפרץ אצלי טיניטוס חזק - מה עליי לעשות?
בקישור הבא יש מדריך רפואי המיועד למי שסובל מטיניטוס אקוטי, ובו כל הצעדים שיש לעשות, שלב אחר שלב - טיניטוס - מדריך רפואי