logo

כפרי נוער

כפרי נוער בארץ 

כפרי הנוער בישראל הם מסגרות חינוכיות אחרות ושונות מאלו שהיכרתם בעיר, בהם ניתן דגש לא רק על הלימודים הפורמלים אלה על מכלול של דברים שיעזרו לכם בסופו של דבר להצליח בלימודים לצד עוד דברים נוספים וטובים.

מה למשל?

חיים חברתיים ענפים, לא עוד לחזור כל יום הביתה ולצלול למשך שעות למחשב. כפרי נוער בארץ הם מסגרות בהן יש המון פעילויות חברתיות מהנות בהן אתם משתתפים עם עוד חברים. חוגים שונים ומאוד מגוונים בהם תמצאו עניין רב ומשמעות – מוסיקה, ספורט, תיאטרון ועוד.

כפרי נוער-פינה חמה

כפרי נוער הם פינה חמה בתוך מערכת החינוך בה תמצאו מבוגרים משמעותיים סביבכם בהם תוכלו להיוועץ ואשר ישמשו לכם כתף נוספת בתקופה החשובה כל כך. אם אתם מרגישים קצת בלבול(הגיל, נו, הגיל) תוכלו לעבור בכפרי נוער תהליך אישי משמעותי שיעזור לכם לעבור את השנים המשמעותיות האלו בצורה טובה שמובילה להצלחה אישית.

נתחיל עם מספר יתרונות ונמשיך לסקירה כללית על כפרי נוער על פי קטגוריות שונות – אזורים גיאגרפים ומאפיינים שונים.

מהם היתרונות של לימודים בכפרי נוער?

מסלול הלימודים בסופו של דבר בכפרי הנוער הם חלק ממערכת החינוך ולכן החלק הלימודי הוא חלק משמעותי. על מנת להביא את התלמידים בכפרי נוער להצלחה לימודית, יש מספר דברים מעבר למה שמציע בית ספר עירוני. מספר התלמידים בכיתה קטן יותר ויש עזרה לימודית רבה בשעות שלאחר הלימודים במרכזי למידה. בדרך כלל מגוון המגמות גדול ומתאים לרמות לימוד שונות, גבוהות יותר או גבוהות פחות, כולל מסלולים להכשרה בתעשייה ועוד אפשרויות בהם כל אחד כמעט יכול למצוא את מקומו.
alumns region press here
  פנימיות בצפון הארץ   פנימיות במרכז הארץ פנימיות בדרום הארץ 

פעילויות חברתיות

הנושא החברתי משפיע באופן ישיר על היכולת הלימודית, ליתר דיוק על המוטיבציה הלימודית. לכן חלק גדול מההצלחה בלימודים של תלמידים שלומדים במסגרת כפרי נוער, אפשר לייחס לנושא החברתי. בדרך כלל בבוקר, בבית הספר אנחנו עוסקים בעתיד התעסוקתי שלנו – ללמוד על מנת להתקדם בחיים. אבל מה לגבי הנפש ? צריך לעשות משהו גם בשבילה! כפרי נוער מאפשרים לכם לבוא לידי ביטוי ולהיות אתם עצמכם. לכל אחד יש תחומים שאליהם הוא מתחבר – מוסיקה, ספורט, טיולים, תיאטרון ועוד. כשאתם עושים משהו שאתם אוהבים ומצליחים, שאר הדברים יגיעו מעצמם, זה הדבר שקצת שכחו במקיפים בעיר ובכפרי הנוער הם מאוד משמעותיים.

המבוגרים שמסביבך

כפרי נוער ידועים ביחס המספרי הגבוה שבין תלמידים לאנשי צוות. כאן לא רק שיש כיתות קטנות ולכן מספר המורים יותר גבוה, יש גם את הצוות של הפנימייה. הצוות של הפנימייה כולל מדריך או מדריכה לכל קבוצה, אם בית, עובד/ת סוציאלי וצוות צעיר שבדרך מורכב מחבר'ה שעושים שנת שירות ומורות חיילות ואף מורים חיילים. בניגוד לכיתה בת 40 תלמידים ומורה שעובד מאוד קשה ולא תמיד אתם נקלטים אצלו ברדאר, כאן תמיד יהיה מישהו שייראה אתכם ושאתם תתחברו אליו.
 

להיות מי שאתה

אנחנו לא אומרים שיש מאה אחוזי התאמה ולכולם מסגרת של כפרי נוער מתאימה, אבל לרוב בכפרי נוער תוכלו להיות מי שאתם. כשאתם נמצאים 24 שעות ביממה, לאורך כל השנה עם חברים ואנשי צוות, מכירים את מי שאתם באמת ולא רק את מה שאתם משדרים החוצה. זה כמובן לטוב ולרע, בעיקר לטוב. האפשרות הזו להוריד את המעטה החיצוני עוזרת לנו להרגיש חופשי עם עצמנו ובונה את האישיות בצורה הנכונה.

עד כאן עסקנו במאפיינים הכלליים העיקריים של כפרי נוער, בעיקר ביתרונות הגדולים של מסגרות אלו לעומת מסגרות של תיכונים בעיר. מה לגבי מידע קונקרטי. בדרך כלל תרצו לדעת מה יש באזור המגורים שלכם, פחות או יותר, מה הדרישות הלימודיות – כך תוכלו לדעת אם זה הכיוון הנכון וכו'.

נתחיל עם אזורים גיאוגרפים:

פריסת כפרי הנוער בארץ אינה אחידה. רוב כפרי הנוער ממוקמים באזור המרכז ומישור החוף, אם נדייק מדוברב-20 כפרי נוער שמהווים כ-46% מכפרי הנוער. בצפון יש 14 כפרי נוער שמהווים כ-33% מכלל כפרי הנוער ואת הקמתם שם אנחנו יכולים לזקוף לתקופה שקדמה להקמת המדינה, תקופה בה התייחסו ברצינות לחשיבות של אכלוס הצפון. בדרום אבל יש גם פנימייה אחת בשדה בוקר שאינה מוגדרת ככפר נוער. ירושלים כעיר היא חריגה  מכיון שיש בתחומה וסביבה 8 כפרי נוער/פנימיות. חלקן מוגדרים ככפרי נוער חקלאים לדוגמאת עין כרמית וחוות הנוער הציוני. פנימיות שאינן כפרי נוער הן בואיר ויאס"א וכן פנימיות טיפוליות כגון זו שנמצאת בקרית יערים.

כפרי נוער בצפון

כפרי נוער ופנימיות באזור הגליל והעמקים, צפון ומזרח לחיפה.

כפר הנוער כדורי (ליד עפולה)– כולל בית ספר אזורי גדול ובו כ – 1600 תלמידים וצידו פנימיה. רב תרבותיות וסובלנות זהו המאפיין המרכזי של כפר הנוער. יש מגוון גדול של מגמות – הרבה מגמות עיוניות, מדעיות וגם מקצועיות – הנדסת מכונות. בכפר הנוער יש מכללה טכנולוגית ובפנימיה תוכנית נעל"ה לתלמידים מחבר העמים.

כפר הנוער מנוף (עכו)– כפר נוער שמיועד לתלמידים שנשרו ממערכת החינוך הפורמאלית. במנוף עובדים עם התלמידים על פיתוח כישורים אישיים על מנת להשתלב בצורה הטובה ביותר בהמשך הדרך.

כפר הנוער ניר העמק – אחד משלושה כפרי נוער בעלי אופי משטרתי. צמוד לבית ספר אזורי גדול של יישובי עמק יזרעאל.• קציני ים עכו – אחד משלושה כפרי נוער ימיים. בקציני ים עכו שני מאפיינים העיקריים הם נושא מנהיגות ופיקוד ואהבה לים. נושא השייט מאוד מפותח ובמסגרת בית הספר אפשר ללמוד במגמות טכנולוגיות ועיוניות.

כפר הנוער הודיות - כפר נוער הנמצא ליד קיבוץ לביא וצומת גולני. מיועד לנערים ונערות דתיים. במקום אורוות סוסים, משתלות לצמחי מרפא ועוד.

כפרי נוער ופנימיות באזור שבין חדרה לחיפה

• מאיר שפיה

• אלוני יצחק

• ימין אורד

• כפר גלים - בית ספר אזורי לתלמידי המועצה האזורית וכפר נוער בו תלמידים הגרים בפנימייה. 

כפרי נוער במרכז

כפרי נוער ופנימיות באזור השרון, הרצליה עד חדרה

הדסה נעורים – מיקום על מצוק מול הים. מגוון מגמות, כולל מכונאות רכב ומכללה טכנולוגית. מרכז אתלטיקה לספורטאים.

מבואות ים - כפר נוער שש שנתי בעל אופי צבאי. בבית הספר מגוון מגמות הקשורות לים. מגמות מקצועיות-טכנולוגיות - מכטרוניקה וחשמל. מגמות עיוניות ומדעיות - מגמת חקלאות ימית, שייט ומערכות ימיות. במבואות ים שמים דגש על פעילויות חברתיות והעצמה של החניכים בפנימייה. זה מתחיל עם השייט עצמו ונמשך למשחק ההצלחות, "חוזקות", גוף המכ"ים וכו'. 

• נוה הדסה

עתיד רזיאל – בית ספר למדעים ואומנויות שמיועד לתלמידים עם יכולות לימודיות גבוהות. שיעורי העשרה במגוון נושאים עצום – תיטרון, מוזיקה, מדעים, חקר ועוד.

פנימיית שטיינברג – פנימיה שמטפחת נערים ונערות מבטיחים בעלי יכולות לימודיות גבוהות. חניכי הפנימיה בוחרים תיכון ומגמה מתוך מבחר תיכונים בכפר סבא.

ויצו גן ונוף – מגוון מגמות ייחודיות – אתלטיקה הדסה נעוריםכלבנות, תיאטרון ועוד. שיעורי העשרה רבים. פעילות חברתית מפותחת – תרבות, מופעים בגן ועוד.

כפר הנוער מוסינזון – מגמת ספורט מובילה ברמה ארצית, כיתת נחשון ועוד מגמות ייחודיות. בפנימיה יחס אישי ועזרה לימודית רבה שמובילה להצלחה.

ממש קרוב לת"א -

• הכפר הירוק - תנאי הקבלה לכפר נוער זה נועדו להביא לכפר הירוק תלמידים ללא בעיות משמעת ועם יכולות לימודיות גבוהות. זהו אפילו מקום המתאים לתלמידים או תלמידות מחוננים שמחפשים מסגרת פנימייתית ורוצי ללמוד בכיתת מחוננים הפועלת בכפר. 

• מקווה ישראל - מורכב משלוש מסגרות. פנימייה חילונית, פנימייה דתית ובית ספר צרפתי.

כפרי נוער בדרום

כפרי נוער ופנימיות בשפלה והדרום

פנימיית כדורי

יוהנה ז'בוטינסקי - פנימייה שצמודה לבית ספר אזורי מעולה ובו מגוון מגמות - אומנויות העיצוב, הנדסת תוכנה ומגמות מדעיות נוספות ומגמה מקצועית - מגמת חשמל, כולל י"ג לתואר טכנאי. הסעות לרחבי הארץ, בריכת שחייה וכו'

ויצו נחלת יהודה – חבורת הזמר ולהקת המחול הן חלק מגישה חינוכית של העצמה הכוללת רכיבה אתגרית, פינת חי, יחס מאוד אישי ומכבד ועוד.

עיינות – בעיינות שמים דגש על המקום בו תמצא את עצמך – אומנות, מוסיקה, משחק ועוד. מרכז למידה ייחודי בשם תבלין. לימודי תקשורת ורפואה ועוד.

כנות – פנימיה משטרתית המשלבת לימודי משטרה וחקלאות. אילוף כלבים, רכיבה על סוסים, קרב מגע, מטווחים וגם תי קבוצות כדורגל פעילות.

בן שמן – משק חקלאי מפואר בו עובדים התלמידים. מרכז מוסיקה מיוחד, הכנה לצה"ל משמעותית ועוד.

חברת הנוער מצפה רמון – פנימיה עם אויירה ייחודית של תנועת נוער ועשייה חברתית. לימודים בבית הספר במצפה רמון.

• כפר סילבר

אשל הנשיא – כפר נוער מוביל מבחינה ארצית במספר תחומים: חינוך חברתי, מגמות ייחודיות ועוד. הפנימייה, של האגודה לקידום החינוך, מכוונת להצלחה לימודית.

אורט ימי אשדוד – מגוון מגמות ברמות שונות. כיתת מצויינות, מגמת לוגיסטיקה ימית ומגמות טכנולוגיות, כולל מכללה. שיתוף פעולה עם חיל הים ונמל אשדוד.

כפרי נוער ופנימיות בירושלים

עין כרמית – הסיסמה כאן היא: פנימיה קטנה, משפחה גדולה. ואכן עין כרמית היא פנימיה קטנה ואינטימית. הלימודים מתקיימים בבית הספר עין כרם הצמוד.

• בואיר - פנימייה שאינה כפר נוער אלא צמודה לבית ספר יוקרתי שהעמיד בוגרים רבים בעלי משרות משפיעות כגון מרצים באוניברסיטאו, רופאים, עיתונאים ועוד. בואיר שייך לאגודה לקידום החינוך ששמה לה למטרה לקדם בני נוער מהפריפריה עם יכולות לימודיות גבוהות שאינם מקבלים מענה הולם במסגרת החינוך באזור מגוריהם. לעמותה יש מספר פנימיות שחלקן נמצאות בכפרי נוער וחלקן צמודות לבי ספר עירוני.

חוות הנוער הציוני – אוירה בינלאומית יחודית וחינוך לקבלת השונה. מרכז מצויינות בספורט, מרכז מוסיקה ולהקת מחול. לימודים ברמה גבוה.

יאסא - פנימיה לתלמידים מחוננים בתחום המדעים והאמנויות

  כפר הנוער כנות