logo

כפר נוער 

כפר נוער - מה זה? 

מה זה בכלל כפר נוער ? כמו שזה נשמע, כפר, ועם נוער.  מקום ירוק, פתוח, קטן. עם מאות בודדות של בני נוער שמכירים אחד את השני ואת הצוות המקצועי שחי איתם בכפר. בית הספר הוא תמיד במרחק הליכה, עם כיתות קטנות והמון עזרה מכל הסוגים.

 

מי מגיע לכפר נוער?

רגע - זה לא מקום של כאלו שנפלטו מכל מיני מקומות?!  כפר נוער הוא מקום בו תמצאו נערים ונערות שאכן בדר"כ פחות הסתדרו במסגרת שליד הבית או בסביבת הבית והם חיפשו פתרון טוב יותר בשבילם. וכך הם הבינו שיש הרבה יתרונות במסגרת הזו ורצוי לעשות משהו כדי לגרום לשינוי. אז אם לא מצאתם את מקומכם בסביבה שלכם? או שאתם מחפשים מגמה ייחודית ללמוד? וצריכים עזרה בלימודים? ורוצים למלא את שעות הפנאי שלכם בעיסוקים נחמדים? את כל אלו אפשר למצוא בכפר נוער .

כפר נוער תוסס ופעיל 

וזה לא סוג של בועה? – לא. הכפר בדרך כלל שוקק מבקרים – תלמידים אקסטרניים שבאים מבחוץ להינות מהתנאים המיוחדים, מבקרים מהסביבה שבאים לקנות, לעזור לתלמידי הפנימייה, להשתתף בפעילויות חברתיות. 

סביבה לימודית חינוכית

תוכלו לראות בכפר נוער סביבה חינוכית ותומכת שמטרתה לאפשר לכם למצות את שאיפותיכם בתחום הלימודי, החברתי והחינוכי. נכון, מילים  כמו "למצות" נשמעות קצת בומבסטית, אך אם תבדקו היטב תגלו שיש כפרי נוער רבים שבאמת יכולים לספק לכם את הכלים שדרושים לכם כדי ללמוד ולהתפתח ויעודדו אתכם כל עוד תרצו בכך.

alumns region press here
  פנימיות בצפון הארץ   פנימיות במרכז הארץ פנימיות בדרום הארץ 
אחד המקומות הייחודיים שקיימים בכפר הנוער הוא מרכז הלמידה. מרכז הלמידה, בדרך כלל, לא נמצא בבית הספר אלא בפנימייה והוא פתוח לאחר שעות הלימודים. במרכז הלמידה יש אווירה מעודדת למידה ותוכלו למצוא שם מורים מקצועיים בכל התחומים ומתנדבים שישבו איתכם ויעזרו לכם ללמוד, להכין שיעורי בית ולהתכונן למבחנים. 

איפה אמצא כפר נוער בשבילי?

ברחבי הארץ פזורים 33 כפרי נוער מהדרום ועד הצפון. כפר נוער אחד לא דומה למשנהו.

יש כפרי נוער שעדיין משמרים את האופי החקלאי ויש בהם ענפי חקלאות בהם התלמידים עובדים. יש כפרים בהם יש מרכז מצויינות לספורט וכאלו שבהם לומדים מדעים ואומנויות. כפר נוער אחד יכול להיות מסגרת צבאית ואחר מסגרת משטרתית. באחדים לומדים מקצוע ועובדים בסדנאות רכב ובאחר לומדים אילוף כלבים. 

קצת היסטוריה

כפר הנוער הראשון שהוקם בשנת 1927 ופועל גם היום הוא בן שמן. מרבית כפרי הנוער היו שייכים לעליית הנוער ולאחר מכן לסוכנות. היום כפרי הנוער והפנימיות נמצאים באחריות עליית הנוער והמינהל לחינוך התיישבותי.

כפר הנוער הוא מוסד שנוצר בעיקר לאחר מלחמת העולם השנייה והעלייה כדי למצוא פתרון חינוכי-לימודי לילדי עולים או לילדים שהגיעו ממשפחות מצוקה. חלק מהכפרים נסגרו במשך הזמן וכפר הנוער ההיסטורי פינה את מקומו לטובת כפר הנוער המודרני.

לימודים בכפר נוער

יש הרבה יתרונות ללימודים בכפר נוער, עזרה בלימודים במרכזי למידה עד שעות אחר הצהריים המאוחרות, חוגים ופעילויות העשרה אחר הצהריים במגוון תחומים, צוות גדול ומשמעותי מאוד לבני הנוער הכולל מדריכים וש"ש וקרובים בגילם לתלמידים ומהווים דמות בוגרת ומשמעותית. אנחנו מפרטים את היתרונות בעמוד שש הסיבות.

ננסה כאן לפלח את כפר הנער על פי אופי ואזור גיאוגרפי

כפר נוער ימי

יש שלושה כפרי נוער בעלי אופי צבאי הקשורים לחיל הים - קציני ים עכו, מבואות ים, אורט ימי אשדוד. מביניהם, אורט ימי אשדוד הוא כפר נוער יחיד שהינו פנימייה צבאית וחניכיו הם שוחרים על כל המשתמע מכך. השניים האחרים - מבואות ים ואפילו קציני ים עכו מוגדרים ככפר נוער ימי עם אופי צבאי וזה אומר שהחניכים הם לא שוחרים (זה לא כזה משנה). בסופו של דבר החניכים לובשים מדים, עוסקים במנהיגות, מתנסים בנושא הצבאי ובמקרה של כפרי הנוער יש מסלולים לימוידים טכנולוגיים/מקצועיים למשל מכונאות ואלקטרוניקה ויש מסלולים לימודיים עיוניים למשל במבואות ים יש ביולוגיה ימית וכך גם בקציני ים עכו.

 כפר נוער לתלמידים עם יכולות לימודיות גבוהות 

יש מספר פנימיות/כפרי נוער שמיועדים לתלמידים עם פוטנציאל לימודי גבוה שסביבת המגורים שלהם ובית הספר בעיר מגוריהם אינן מאפשרים להם להביא את אותו פוטנציאל למימוש. האגודה לקידום החינוך מפעילה 5 פנימיות כאלו מכיוון שזה הרעיון שעומד מאחרי העמותה. למה עברנו כאן לשימוש בביטוי פנימייה ולא כפר נוער ? מכיוון שחלק מהמסגרות האלו הן רק פנימיות ללא כפר נוער סביבן.  בבויאר שבירושלים, בשטיינברג בכפר סבא ואורט נתניה לא תמצאו אורווה ורפת ואף לא חממות מכיוון שבואיר אינה כפר נוער אלא פנימיה הצמודה לבית ספר יוקרתי. בתוך כפר נוער אשל הנשיא ליד אופקים יש מסגרת פנימייתית של האגודה לקידום החינוך וגם עין כרמית היא מסגרת מאוד כפרית של האגודה ונמצאת בירושלים. חוץ מהאגודה לקידום החינוך יש עוד כפרי נוער שדרישות הקבלה מבחינה לימודית גבוהות ואלו הם הכפר הירוק, עתיד רזיאל וחוות הנוער הציוני. שלושה כפרי נוער אלו פונים באמת לציבור עם יכולות לימודיות גבוהות וללא בעיות משמעת. 

כפר נוער עם מגמות לימוד עיוניות לצד טכנולוגיות/מקצועיות 

ישנם מספר מסגרות כאלו. המסגרות הבאות לא דומות אחת לשנייה מבחינות אחרות אבל בכולן יש מגמות מקצועיות. החיים בכפר נוער

הדסה נעורים ליד מכמורת במיקום מנצח מעל על רכס כורכר מעל חוף הים. כפר נוער מקסים ובו לומדים לצד מגמות עיוניות אוטוטרוניקה  ומכונאות רכב. במקום מספר סדנאות מהמתקדמות ביותר בתחום לימוד מכונאות הרכב וחשמל רכב.  

כפר נוער כדורי שליד כפר תבור - זהו כפר נוער וותיק במיוחד ועם בוגריו נמנים יצחק רבין ויגאל אלון. בית הספר שבכפר הוא בית ספר ניסויי רב תרבותי ואכן לומדים בכפר הנוער תלמידים מרקע שונה. יהודים לצד צ'רקסים, בדואים מוסלמים ודרוזים. בכדורי יש מגמת מכונאות ואף מכללה שמכשירה לתואר הנדסאי בתחום המכונאות ואוטוטרוניקה.

יוענה ז'בוטינסקי בבאר יעקב - בית ספר אזורי וכפר נוער המיועד לתושבי באר יעקב וראשון לציון. בתוך הכפר פנימייה. בבית הספר לומדים מדמת חשמל ומבונאות צמ"ה.

אורט ימי אשדוד, קציני ים עכו, מבואות ים - מכונה ואלקטרוניקה.

כפר נוער המיועד לנוער בסכנת נשירה/ נוער בסיכון

יש מספר מסגרות שקולטות חניכים דרך הרווחה וזה מכיוון שכפר נוער חינוכי פחות מתאים להם והם זקוקים למסגרת טיפולית יותר :

מנוף - כפר נוער הנמצא בעכו במקום ירוק פסטורלי ואותנטי. בבית הספר מגוון מגמות מקצועיות כגון קונדיטאות, גרפיקה, עיצוב שיער, בעלי חיים בהתמחות אילוף כלבים ועוד.

הנוער אשבל - פנימייה מאוד ייחודית השייכת לעמותת דרור בתי חינוך של בוגרי הנוער העובד והלומד. נמצאת בקיבוץ בגליל והחניכים לומדים בבית ספר ייחודי בכרמיאל. 

קדמה, וגם רמת הדסה שמשלבת בני נוער בסכנת נשירה עם בני נוער שמלא זקוקים למסגרת טיפולית אלא חינוכית. לדתיים יש את אמית בפתח תקווה, נווה עמיאל, איילת השחר ויפתח שחלק מהם אינם כפר נוער אלא פנימייה טיפולית.

כפר נוער עם אופי חקלאי מובהק

יש לא מעט בני נוער והורים שמחפשים מקום בו מטפלים בבעלי חיים, יש אורווה או ענף אחר שייתן מענה נוסף הקשור לבעלי חיים. את הקטגוריה הזו מובילים שלושה כפרי נוער - כפר נוער כנות ליד גדר, הדסה נעורים ליד נתניה וכפר נוער בן שמן. כמובן שגם באשל הנשיא, כדורי ועוד כפרי נוער שונים יש ענפים חקלאים שבהם עובדים החניכים.

כפר נוער על פי אזור גיאוגרפי:

כפר נוער בדרום

אשל הנשיא ליד אופקים. שתי פנימיות שאינן כפרי נוער אבל שתיהן מאוד מיוחדות - התיכון הסביבתי בשדה בוקר וחברת הנוער במצפה רמון. כפר נוער טיפולי נמצא ליד קרית מלאכי - קדמה וליד אשקלון כפר נוער סילבר.

כפר נוער במרכז-דרום ושפלה - כפר נוער כנות ליד גדרה, אורט ימי אשדוד, עיינות ליד בית עובד, יוענה ז'בוטינסקי בבאר יעקב, מקווה ישראל בחולון, ויצו נחלת יהודה בראשון לציון, 

כפר נוער מרכז - הכפר הירוק ברמת השרון/תל אביב, עתיד רזיאל בהרצליה, גן ונוף בפתח תקווה, בן שמן.

כפר נוער בשרון - הדסה נעורים ליד נתניה, נוה הדסה, שטיינברג בכפר סבא, מוסינזון בהוד השרון, מבואות ים במכמורת, אורט נתניה.

כפר הנוער בין חדרה לחיפה - שפיה ליד זכרון יעקב, אלוני יצחק ליד גבעת עדה, כפר גלים מדרום לחיפה, רמת הדסה.

כפר נוער בירושלים - עין כרמית, בויאר, חוות הנוער הציוני, יאסא, בויאר.

כפר נוער בצפון - כדורי ליד עפולה וכפר תבור, ניר העמק ליד עפולה, מנוף בעכו.

  כפר הנוער כנות