logo

מכינה קדם צבאית

מאת: שלי קורולקאר, תושבת אשדוד ובוגרת מכינת 'מנשרים קלו'

"אם הייתי מקשיבה לעצתם של אנשים, חלקם מחבריי הטובים ואף ממשפחתי הקרובה, כנראה שהייתי מפספסת את השנה הטובה בחיי".

מה זה מכינה קדם צבאית

שמי שלי קורולקאר, גדלתי כל חיי באשדוד והייתי במכינה קדם צבאית ׳מנשרים קלו׳ ליד קיבוץ מעגן מיכאל. גם אני לא ידעתי מה זה אומר מכינה קדם צבאית. על עולם המכינות שמעתי דרך המחנכת שלי, רונית מסיקה. עולם המכינות קדם צבאיות קיים למעלה מ- 20 שנה (המכינה החילונית הראשונה מנשרים קלו מכינה קדם צבאיתנפתחה לאחר רצח רבין) ולמרות שעברו כל כך הרבה שנים, בערים הגדולות כדוגמת אשדוד עדיין אין מודעות ולא מספיק מעודדים לתרום שנה מהחיים למען הגשמה עצמית ולמען החברה והמדינה.

למה מכינה?!

לא פעם ולא פעמיים שאלו אותי ״למה מכינה?״ השם המטעה של המכינה נשמע כמשהו שאולי קשור ללימודים אקדמאים, משהו מטעם הצבא. אז זהו שלא! המכינה לא נחשבת בפז״ם. ולא! המכינה לא מעניקה נקודת זכות באוניברסיטה אלא רק נותנת לי נקודות זכות בתור בן אדם. המכינה הקדם צבאית הינה בעצם מרכז לטיפוח מנהיגות צעירה. במשך עשרה חודשים 50 חבר׳ה צעירים מכל רחבי הארץ, מהצפון ועד הדרום הרחוק, מחליטים לקחת פסק זמן ממירוץ החיים האינסטיבי ולחיות יחד תחת ניהול משותף.

מנהלים את עצמנו

מה זה אומר? אנחנו מנהלים לעצמנו את חיינו על פי וועדות שאנחנו מחולקים -וועדת פוליטיקה, וועדת הכנה לצה״ל, וועדת טיולים, וועדת תרבות ועוד. אנחנו מנהלים לעצמנו את התקציב השנתי, אנחנו מנהלים את הלוז, בוחרים איזה שיעורים מעניינים אותנו ובהם אנחנו רוצים להתמקד. במהלך השנה ישנן גם סדרות של כמה ימים ברצף שהם קבועות מראש על ידי הצוות המנהל כמו סדרת ירושלים, נגב, גליל גולן בהן אנחנו לומדים על ההיסטוריה של המקום, התרבות ועל המקומות המיוחדים באותו מקום.

מגוון האפשרויות במכינה

בניגוד לשנת-שירות שעיקר העיסוק במהלך השנה זה תרומה למען הקהילה, במכינה מתנדבים פעמיים בשבוע ומגוון האפשרויות רחב. אני לדוגמא התנדבתי בארגון ״אחרי לבגרויות״ עזרתי לנוער שוליים לעבור את בחינת הבגרות ברמה של 3 יחידות תוך כדי שילוב פעילויות חינוכיות ותרומה לקהילה. בסוף השנה אחוזי ההצלחה היו מרשימים. הרגשתי שלחניכים יש בגרות במתמטיקה בזכות ההשקעה והעזרה שלי. רק לפני שנה אני בעצמי ניגשתי לבחינה מכינות קדם צבאיותועכשיו אני עוזרת לאחרים לעבור אותה. את אותה ההרגשה של סיפוק לא אוכל לתאר לכם, בשביל להבין צריך לחוות את זה בעצמך.

הלימודים במכינה קדם צבאית

הלימודים במכינה קדם צבאית עוסקים בנושאי הסטוריה של המדינה, זהות, יהדות, מגדר, מורשת קרב, ציונות אקטואליה וכדו'. השיעורים הועברו בחלקם על-ידי ממרצים חיצוניים וחלקם על ידי צוות המכינה. בעזרת השיעורים החכמתי ולמדתי. בשונה משיעורים הפורמליים בבית הספר, הרצון האישי ללמוד כמה שיותר רק גדל, המכינה מפתחת את היכולת האישית לחשיבה מחוץ לקופסא, להתבטא מול הקבוצה, להפעיל את חוש הביקורת כלפי המציאות הישראלית ועוד.

תחושת עצמאות ובגרות

לסיום, אני חושבת שהמכינה מאפשרת תחושת עצמאות ובגרות. ההחלטה בגיל 18 לעזוב את הבית- המקום המוכר והנוח ולחזור רק בסופי שבוע לפני הצבא אינה פשוטה ואינה מובנת מאליה. צריך לחשוב היטב לפני שמחליטים החלטה כזו. כמובן שיש ירידות וקשיים, לא פשוט לחיות בקבוצה גדולה ולהתחשב ברצון הכלל אך עם זאת החברויות שנוצרות במסגרת המכינה לא קורות בכל מקום,

ההתנסויות בעמידה מול קהל, טיולים ברחבי הארץ, מפגשים עם אישים חשובים ומשפיעים בחברה הישראלית, תרומה לקהילה והכרת הארץ, כל אלה מתעלים על כל קושי שיכול להיות בשנה הזאת.

מרגישה חובה לשתף

אני מרגישה את החובה לשתף ולספר מה עשיתי כי זה לא צירוף מקרים, השנה אין אף חניך מהעיר שלי, אני שואפת להגיע למצב שבו אנשים יעריכו את נושא המכינות הקדם צבאיות ושנת השירות ושהדבר לא יחשב  כ״בזבוז זמן״. ושלמסגרות המדהימות האלו יגיעו גם צעירים מהעיר ולא רק אנשי קיבוצים ומושבים. לא סתם בן גוריון אמר ״ הנוער בימינו יעצב דמות אדם בישראל- על ידי חיי מופת״". 

שלי קורולקאר

{fcomment}

  כפר הנוער כנות