logo

מכינה קדם צבאית תבורmechinot-banner11

מכינת תבור היא מכינה קדם צבאית  רצינית.  אופיר שיק, מנהל המכינה אומר שלכאן מתקבלים חבר'ה שהיו רשג"דים בצופים ומקביליהם. מדבריו אפשר להבין שהם מחפשים חבר'ה שהיו מאוד פעילים בתקופת בית הספר. הם לא רוצים להתחיל מאפס לחנך למעורבות אלא לקחת חבר'ה שנמצאים כבר במקום גבוה ולתת להם רוח גבית שיגיעו עוד יותר גבוהה בתחום המנהיגות והמעורבות החברתית. ולכן לא פשוט להתקבל למכינת תבור, בשנת תשע"ג היו 800 פונים ומתוכם התקבלו 37.

אז מה יש לנו כאן ?

נכונות למאמץ

השכמה בשש בבוקר למעגל שמזכיר את הנץ קפה של מסע ישראלי. מה זה אומר לנו ? שבמכינת תבור גם מדברים אחד עם השני הרבה וגם דורשים מהחניכים להתאמץ. אם אתם לא בנויים לקום כל בוקר בשש בבוקר לנץ קפה זה כנראה לא המקום בשבילכם.

מכינת תבור
 

לימודים

פעם בחודש וחצי עושים סדרת ניווט ומגיעים לרמת ניווט לילה בלי מפה ממש כמו בקורס קצינים. ההכוונה לפיקוד בצה"ל היא מאוד גבוהה ובסקר שנערך על ידי קרן אבי-חי, שתומכת ברוב המכינות הקדם צבאיות, נמצא שכל החניכים והחניכות (100%)  במכינה מתכוונים לעבור מסלול קצונה. כושר קרבי, אימונים גופניים וסדרות ניווט הן רק חלק מהעניין. מתקיימים כאן מפגשים עם בעלי תפקידים שונים בצבא וקצינים בכירים. לומדים היסטוריה בטחונית. מרצים כאן מספר לא קטן של מרצים מאוניברסיטאות, ד"ר חגי עמיצור בנושא איסלם, ד"ר מרדכי קידר שהוא מרצה בבר אילן בנושא מזרחנות ועוד.

התחום החברתי


עקרון נוסף וחשוב של המכינה הוא לא להמציא את הגלגל מחדש. לא לבזבז אנרגיה ומשאבים על תכנון של דברים חדשים אלא לנסות להשתלב בפעילויות קיימות או להביא פעילויות שעובדות במקומות אחרים לכאן. כך ישר מתחילים בתכלס. אז, המכינה יזמה את הקשר עם כנפיים של קרמבו וחניכי המכינה הם הקומונרים של הסניף, קוראים לזה כאן – "מכפיל כוח" – חוברים לגוף שכבר עובד ונרתמים לתפעול שלו בעיר.מכינה קדם צבאית היא לא רק הכנה למנהיגות ופיקוד בצבא יש לה גם פאן חברתי. מכינת תבור עוסקת הרבה בתחום החברתי ולכן יומיים בשבוע עוצרים בארוחת הצהריים את הלימודים וכל מה שקשור להכשרה האישית ומתפנים לעיסוק בקהילה. לכל 3 עד 4 מחניכי המכינה יש פרוייקט קהילתי אותו הם מובילים. הפרוייקטים נבחרו לאחר מיפוי צרכי העירייה. את הפרוייקט מובילים החניכים בכל הרמות, החל מתכנון תקציבי, תוכנית עבודה וביצוע בפועל. לאחר כל פעילות מגישים סיכום ותכנון להמשך. דוגמה: בשכונה הצפונית של נצרת עילית יש מחסור בפעילות לנוער שמסתובב ברחובות ולכן חניכי המכינה מפעילים מועדון נוער בו, כבר לאחר שנה, נמצאים 25 בני נוער מהשכונה.

עוד פרוייקט ייחודי של המכינה הקדם צבאית תבור הוא עזרה לתלמידי תיכון. כאן בחרו דווקא לחזק את הכיתות והתלמידים החזקים ביותר ולמשוך אותם עוד למעלה ולגייס אותם להיות מדריכים – קתדרה, זה השם. בפועל מה שעושים הוא מפגש של יום בשבוע בו תלמידי כיתות י' משתי הכיתות המובילות מגיעים בשעות הצהריים למכינה מקבלים תגבור פרטני למשך שעה וחצי ולאחר מכן עוסקים המנהיגות.  

חזרה לעמוד כללי - מכינות קדם צבאיות

 

רוצים להמליץ ? אולי לשאול ? או סתם להראות לחבריכם מהפייסבוק משהו שאתם אוהבים. זה המקום, אפשר לכתוב תגובות...

{fcomment}

  כפר הנוער כנות