logo

DSCN0432מוסינזון - מגמת אגרואקולוגיה עירונית

אגרואקולגיה היא מגמה ייחודית ולמעשה היחידה בארץ בתחומה. כיום כפר הנוער מוסינזון נמצא פיזית בתוך העיר אבל במקור, לפני שהעיר עטפה אותו,  היה כפר נוער חקלאי ותלמידיו עבדו בשטחים החקלאיים שהקיפו אותו. בעשר השנים האחרונות מצאו במוסינזון דרך לשלב את שני הקצוות האלו – עיר וחקלאות. לשילוב הזה קוראים אגרואקולוגיה עירונית.

הרעיון הוא לימוד וחקר על מנת לייצר ולשלב מערכות ירוקות - גינון, חקלאות ומערכות אקולוגיות שונות  בתוך המרחב העירוני.  את הצורך הזה אפשר כבר היום לראות. מגדלים בתל אביב שעל גגותיהם גינות ירוקות, תושבים עירוניים שמחפשים את הקשר לאדמה ושוכרים חלקה קטנה בעיר או בצמוד אליה ומגדלים בה ביחד עם ילדיהם גידולים חקלאיים שונים, קירות ירוקים של מבנים, מערכות מים אפורות  ועוד. ככל שהזמן עובר הנושא הופך להיות יותר ויותר נדרש ועל הבסיס של הביקוש מתפתחות חברות שנותנות מענה לצורך ורשויות מוניציפליות שמפנות לכך משאבים  וכך עם הפנים לעתיד, שוק העבודה הזה מתפתח.  

DSCN7934אז מה לומדים ובמה עוסקים במגמה האגרואקולוגית במוסינזון ? הלימודים עוסקים במערכת אקולוגית, התפתחות האדם מול התפתחות הביוספרה, כפר הנוער כמערכת אקולוגית ועוד. מטבע הדברים עוסקים כאן הרבה בניצול משאבי מים, טיפול במים, טיהור קרקעות, מצעים מנותקים, יצירת קומפוסט מחומרי גלם שונים, יצירת חומרי דשן טבעי, שיטות להדברה ביולוגית ועוד.

התפיסה הבסיסית היא שכפר הנוער עצמו הוא מודל קטן לעיר ולכן לאחר שמזהים את הצרכים של  סביבה מסויימת עובדים על פיתוח והטמעה של מערכות שונות באותו מתחם.  לכן ניתן לראות בכפר הנוער חממיות (חממות קטנות) לגידול ירקות, גן ירק אנכי, מטע במיכלים, מתקן לטיפול ביולוגי בשפכים ביתיים, גינת פירמידות, גינת טרסות ועוד.

מה עומד מאחורי כל זה מעבר ללימודים אלו ואחרים ? רכז המגמה, אורי מורן וצוות המורים מאמינים בלב שלם במה שהם עושים. האמונה הזו נובעת מתוך כך שהיום אנחנו מתנתקים לחלוטין מהאדמה ואפילו מהמצאות במרחבי הטבע ותחת כיפת השמיים. ההיצמדות למסכים או כפי שמכנה את זה אורי מורן "הזזת העכבר" לקחה מאיתנו את הסקרנות הטבעית לטבע, את תבונת הכפיים, היצירתיות והאחריות. כאן מאמינים שהאפשרות לגעת באדמה, ההמצאות במרחב הצמחי והייצרנות עושים שינוי. בחלק מהתלמידים השינוי הזה גדול יותר ובחלק קטן יותר, אבל משהו מתרחש.      

dscn0433

נסיים עם התייחסות קצת יותר עניינית למה שהתלמידים עושים בפועל במגמה מעבר ללימודים העיוניים בכיתה. בכיתה י"א כל תלמיד בוחר נושא חקר בו הוא מגיש עבודת חקר. חלק מהתלמידים  בוחרים למשל לעסוק בגידול מטע במצעים מנותקים או במילים אחרות, איך אפשר לגדל מטע של עצים בעיר גם אם אין אדמה. התלמידים בודקים את הרכב המצע, גודל העציצים, כמות וסוג הדשן ועוד פרמטרים, מעבדים את התוצאות ומסיקים מסקנות. וכך אולי בעתיד נעלה לגג של עזריאלי והילדים שלנו יקטפו תפוזים מעצי הפרי של הפרדס שיהיה שם וכך יחזרו הפרדסים לתל אביב. מי יודע ?

בכיתה י"ב התלמידים בוחרים אזורים בכפר ומתכננים אותם כסביבות מקיימות במסגרת פרוייקט הגמר של המגמה. נושא נוסף מתייחס לעיר כמרחב אקולוגי תלת מימדי. כאן בודקים התלמידים את המשמעות של שילוב צמחיה במרחב עירוני ואיך אפשר להשתמש בקירות וגגות להגדלת ייצור מזון בעיר. העבודה נעשית על דגמי גגות בכפר ועל קירות כמו זה שאתם רואים כאן בתמונה. גם כאן התלמידים בודקים את סוג המצע, עומק המצע, דישון, השפעת שיפוע הגג ועוד פרמטרים שונים.

 חזרה לעמוד ראשי - כפר הנוער מוסינזון

 

רוצים להמליץ ? אולי לשאול ? או סתם להראות לחבריכם מהפייסבוק משהו שאתם אוהבים. זה המקום, אפשר לכתוב תגובות...

{fcomment}

  כפר הנוער כנות